F. M.
Foto in viri: Nikon, Pep Bonet
V Slovenijo prihaja svetovno priznan in večkrat nagrajen fotograf in video ustvarjalec španskega rodu Pep Bonet. Ob tej priložnosti bo 5. junija 2014 za ljubitelje fotografije in 6. junija za profesionalne fotografe pripravil predavanje in delavnico, kjer bo med drugim predstavil svoj način dela, izdelke in nasvete za multimedijsko ustvarjanje, ter odgovoril na vprašanje, kako čim bolj kreativno uporabljati DSLR fotoaparat za fotografsko in video ustvarjanje. Delo Pepa Boneta temelji predvsem na dolgoročnih projektih na območju Afrike, Indije in drugih področij z izrazito perečimi socialnimi vprašanji.
Delo Pepa Boneta temelji predvsem na dolgoročnih projektih na območju Afrike, Indije in drugih področij z izrazito perečimi socialnimi vprašanji, v katerih družbeno-kritično upodablja šokantne primere socialnega razlikovanja med ljudmi, ki so nastala v procesu soustvarjanja in delitve materialnih in duhovnih dobrin. Bonet, sicer samouk, se je s fotografijo začel ukvarjali leta 2000. Njegova nadarjenost ni bila spregledana, saj je med drugim prejemnik nagrade Eugene Smith Grant in Humanistic Photography in več nagrad neodvisne organizacije World Press Photo. Pri sodobnih DSLR fotoaparatih so ga navdušile možnosti zajema HD video posnetkov, zato se je hitro priučil tudi teh veščin in začel snemati krajše dokumentarne filme. Za svoje videografsko delo je prejel več priznanj, vključno z nagrajenim filmom z naslovom V sencah (Into the Shadows).
Predavanje je namenjeno ljubiteljskim in profesionalnim fotografom, videografom, multimedijskim ustvarjalcem, ki želijo spoznati delo in izkušnje priznanega strokovnjaka, ki je fotografsko ustvarjanje nadgradil z videom in postal vsestranski multimedijski ustvarjalec. Predavanje je zasnovano tako, da bo odgovorilo na čim več vprašanj, ne le na tehnična, temveč tudi na vprašanja, kot so, kako ustrezno izbrati in kombinirati različne medije za čim boljši rezultat. Največ vprašanj se porodi prav fotografom, ki so šele začeli usvajati videografijo in se težko odločijo, kdaj je bolje izbrati fotografijo in kdaj video. Zato je namreč treba dobro razumeti jezik in sporočilnost enega in drugega medija.
»Ne delam dokumentarnih zgodb, ker me zanima le fotografija kot takšna. Motivacija in obsesija pri moji fotografiji bolj kot ne izhaja iz vprašanja, kako lahko s pomočjo fotografije rasteš kot oseba in kako se soočaš z ljudmi prek objektiva. Zame je fotografiranje emocionalno doživetje, ki ga moram občutiti na nov način, sicer nisem motiviran. Zgodba je zame sekundarnega pomena, saj najprej razmišljam le o fotografiji sami, ki je zame življenjska, čustvena izkušnja. Ko pa so fotografije narejene in reproducirane, se v njih lahko prebere in sestavi tudi zanimive zgodbe,« opisuje svoje doživljanje fotografije in videografije Bonet.
Več o predavanju in prijavi nanj boste izvedeli na
Nikon svet – Pep Bonet >